a

Emma Marie

and

Roko Button

15. October 2018.

at 7 o’clock in the evening
Villa Macadamiana second at Marianberg
Hilltop Dr Menomonee Falls, WI 53051 US

top
a

BİHTER TÜRKAN ERGÜL'ÜN ÖYKÜSÜ

Bihter Türkan Ergül'ün Hikayesini Sizlere Sunuyoruz...

a

1978 Bulgaristan doğumlu olan Bihter Türkan Ergül 6 yaşında Türkiye’ye geldi. Yaklaşık 36 yıldır koku ilmi ile ilgilenen Ergül eğitimini psikoloji üzerine yaptı. Sosyal bilimler mezunu olan Bihter Türkan Ergül kokunun insan psikoloji üzerindeki etkileri konusunda çalışmalar ve araştırmalarda bulunuyor. Dünyanın sayılı koku uzmanları arasında bulunan Ergül Hollywood starları, dünya liderleri, sanat ve siyaset camiasının en çok bilinen yüzleri için kişiye özel tasarladığı eşsiz parfümleri ile tanınıyor. 2010 yılında kurmuş olduğu Tiyrus Koku Uygarlığının hala yönetim kurulandadır. Bununla birlikte hem Tiyrus için hem de danışmanlık yaptığı firmalar için eşsiz parfüm formülleri tasarlamaya devam etmektedir. Farklı uygarlıklara ait koku reçetelerini araştıran Ergül çağımıza uyarlayarak sıra dışı formüller ile geçmişten günümüze kokular ile bir köprü kurmayı başarmış bir tasarımcıdır.

a

2008 yılından itibaren Osmanlı Arşivlerinde koku tarihini ve gündelik yaşam üzerindeki etkilerini araştıran Ergül tüm çalışmalarını Mis Kokulu ve Kokulu Nağmeler adlı kitaplarıyla okurlarını buluşturdu. Araştırmalarına devam eden Bihter hanım ülkemizde ve birçok ülkede Osmanlı Koku Kültürü Konferanslarını vermeye devam ediyor. 25 Haziran Dünya Güzel Koku Günü ve Parfüm gününü ilan eden Ergül aynı zamanda Koku Kültürü Derneğinin Kurucusudur… Türkiye de ve Dünyada bir ilk olan Koku uzmanlığı mesleğinin standartlarını belirlemede öncü olmuş ve uzman adaları yetiştirmek, meslek kazandırmak adına Koku Akademisini hizmete açtırmıştır.

a

Doğal kokuların psikolojik etkileri ve kokunun medeniyetler üzerindeki önemi gibi araştırmalara devam eden Ergül Ülkemizde Koku Müzesi projesi için çalışmalarına devam etmektedir. Kişiye özel parfüm tasarımında yeme içme alışkanlıklarının ten salgısı üzerindeki etkilerini dikkate alarak çalışan Bihter Hanım elde ettiği datalar ile tenin taşıyabileceği çiçek baharat ve meyve vb gibi özleri formülüze ederek kişinin ruh halini ve kokudan beklentilerini dikkate aldığını belirtiyor. Kokunuz İmzanızdır !!! düşüncesinden hareket ederek hem psikolojik olarak kendinizi iyi hissettirecek hem de kokusu ile fark yaratacağınız parfümler tasarlıyor… Bihter Türkan Ergül evli ve 2 çocuk annesidir…