Parfüm Seçmenin ve Saklamanın Püf Noktaları

 

Parfüm renge göre seçilmez ten rengine göre parfüm seçimi yanlış olur. Ten rengi parfümün duruşunu belirleyen bir faktör değildir. Kokunun duruşunu ten salgımız belirler. Ten salgımızı da belirleyen tükettiğimiz besin değerleridir. Tükettiğimiz et, baharat, su ,nikotin vb. bunları göz önünde bulundurarak parfümün duruşunu belirlemek adına sağ ve sol bilek içine birer adet parfüm sıkarak deneyebiliriz. Bir anda 2 taneden fazla parfümü denemek burnumuzu yoracak ve yanıltacaktır…

Ofiste
Doğru parfümün kullanımın kişiyi psikolojik olarak olumlu etkilediğini biliyoruz. Bunlardan en başta geleni, parfüm sürmenin özgüveni arttıran bir etkisi olduğu. Özgüveni arttıran ve moralin yükselmesini sağlayan doğru seçilmiş bir parfüm İş yerindeki performansı da olumlu bir şekilde etkiliyor. Tıpkı aromaterapi seanslarında olduğu gibi, günlük hayatta da güzel bir şeyler koklamak insanın kendisini çok daha iyi hissetmesini sağlıyor. Yalnız burada kullandığınız parfümün çok kuvvetli olmamasına dikkat etmek gerek. İş yerinde kullanmak için en uygun olan hafif çiçek, meyve ve sabunsu kokular. Baharatlı be iddialı kokular etrafımızdaki çalışma arkadaşlarımızı rahatsız edebilir ve baş ağrısı gibi durumları tetikleyebilir.

parfüm-ve-koku-secimi
resim2

Sporda
Spor sırasında taze, canlandırıcı kokular kullananlar kendilerini daha zinde ve enerjik olmanızı sağlar. Yapılan bir araştırmada okyanus yosunu, yeşil limon, portakal, narinciye, incir yaprağı  kokusunun temizliği ve ferahlığı simgelediğini belirtmiş. Bunun diğer bir nedeni de, vanilya ve lavanta gibi kokulara kıyasla, ten üzerinden daha hızlı bir şekilde uçan limon kokusunun bu sırada tende bir serinlik hissi yaratması. İncir yaprağının  kokusunun daha hızlı buharlaşmasının nedeniyse moleküler yoğunluk açısından diğer kokulardan daha hafif olması. Özellikle yaz aylarında bu kokular tercih edilebilir.

Gece
Gece için parfüm seçerken en ağır kokuları bile tercih etmek mümkün. Sebebine gelince sabah saatlerinde çok daha hassas olan burun akşama doğru yorulur ve aldığı hafif kokuları çok net hissedemez. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; eğer ölçüyü biraz fazla kaçırırsak etrafımızdakiler parfümle banyo yaptığımızı düşünüp bundan çok rahatsız olabilir. Peki gece için hangi kokular daha uygun? Gece için en uygun kokuların baharatlı ve odunumsu, oryantal kokulardan tercih edilebilir. Örnek olarak, Oud, gül grubu, sandal, paçuli, sedir, kara biber, mum çiçeği, frezya, dark amber.

Parfüm seçerken bunlara dikkat edin
• Parfüm denemek için en uygun zaman öğlen 13.00 ila 15:00 arasıdır,  çünkü bu saatlerde koku alma duyusu güçlü çalışıyor. Ayrıca kış mevsiminde de – tabii burnumuz tıkalı değilse- yaz mevsimine göre daha güçlü koku alıyoruz. Dikkat ederseniz sıcak ülke insanları daha ağır kokuları tercih ederler. Sebebi ile sıcaktan yorulan burunları hafif kokuları iyi hissedemezler.

• Parfümü sıktıktan sonra en az bir saat teninizde olgunlaşması için beklemeniz gerek. Bu zaman sırasında parfümdeki alkol uçacak ve parfüm teninizdeki koku molekülleri etkileşime girerek gerçek kokusunu verecektir. Ten onaylamadığı kokuyu çok çabuk uçurur. Bundan dolayı başkasına beğenerek aldığımı bir marka parfüm onda durduğu gibi bizde durmaz. Burun zevkine dikkat ettiğimiz kadar tendeki duruşuna da önem vermeliyiz

• Karttan yada koku çubuğundan parfüm tercih etmeyin. Burnunuz beğenebilir ama ten onaylamadığında koku tende farklılık gösterebilir ve beğenerek aldığını bir koku ilerleyen saatlerde hoşunuza gitmeyebilir.

• Parfüm denemeye gitmeden önce yediklerinize biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Niye mi? Çünkü baharatlı, acı ve yağlı yiyecekler teninizin kimyasını biraz değiştiriyor, bu da parfümünü kokusuna yansıyarak sizi yanıltabilir.

ten-rengine-gore-parfum-secimi
parfum-testi-denemesi

En önemli konu ise parfüm seçimi yaparken kahve koklamayın. Kahvenin yoğun bir aroması vardır. Ve parfüm seçerken farklı kokuları koklamaktan yorulan buruna kahve gibi yoğun aroması olan bir madde koklatırsanız burun şoklanır ve beğenmeyeceği bir kokuyu bile netleştiremez.

Daha dayanıklı parfümler için
İyi Parfümler de havayla temas ettikten sonra bozulabiliyor. Ama iyi baktıktan sonra parfümünüzün bir yıl ve onsekiz ay arası dayanmasını sağlayabilirsiniz.

• Dökme değil spreyli şişeleri tercih edin. Bunun en önemli nedeni, ellerinizle temas eden parfümün bakterilere açık hale gelmesi ve daha kısa zamanda bozulması. Ayrıca spreyli parfümleri kullanması çok daha ekonomik.

 

Ama en kalıcılı olan kokular yağ şeklinde olanlardır. Yani esanslar parfümün içinde alkol uçuculuk gösterirken koku moleküllerini de uçurur. Dolayısı ile kalıcılığı azalır. Öz yağ denilen esanslar yani çiçek ve yaprak özleri tende kalıcılığı daha fazladır.  Parfüm yapımında öz yağdan esanstan sadece %22  kullanılır dolayısı ile kalıcılı bu orandadır.

• Işık parfümün hem kokusunu hem de rengini bozan bir etken. Bu nedenle parfümü karanlık bir yerde yada az güneş alan bir ortamda saklamak daha sağlıklı olacaktır.

• Sıcak ve nemli ortamlarıyla banyolar parfümleri saklamak için pek de uygun mekanlar değiller. Buradaki sıcaklık ve nem parfümlerin kısa zamanda bozulmalarına neden olabilir. Yatak odaları parfüm saklamak için çok daha uygun.

indir